Alergie

Alergická reakce může mít závažné následky.

 

Alergie s námi žije

Výskyt alergie mezi populací neustále stoupá. Neví se proč, ale v současnosti je alergií postiženo kolem 30 % populace a toto číslo neustále roste. Bude tedy užitečné se o alergii dozvědět něco víc.

Alergií nazýváme nepřiměřenou reakci imunitního systému organismu na zevní podnět. Jde o to, že tělo zdravého člověka dokáže rozlišit nebezpečné látky (jako jsou jedy a mikroorganismy) od běžných věcí v okolí, jako jsou potraviny nebo pyly. Jenže v organismu alergika vyvolá neškodná látka obrannou reakci. Takové látce říkáme alergen. Nejčastější alergeny najdeme mezi potravinami (oříšky, mořské plody, některé druhy ovoce), léky nebo například u zvířat (zvířecí srst, roztoči nebo bodnutí hmyzem), méně časté jsou pak kovy, latex nebo různé složky hygienických a kosmetických přípravků.

Stejně široká je i škála příznaků, které mohou být od mírných až po velmi závažné.

–          Mírné příznaky – svědění, pálení, vyrážka, rýma, slzení, kýchání, škrábání v krku, zvracení, průjem, otoky

–          Závažné příznaky – dechové obtíže, otoky dýchacích cest

–          Velmi závažné příznaky – rychlý pokles tlaku a ztráta vědomí, dušení

Podobně je to i s výskytem alergie – někdo se s ní už narodí a u jiného je zjištěna až během života.

První pomoc v případě alergické reakce se bude lišit podle toho, jestli se jedná o mírnou reakci nebo o závažné příznaky, kdy bývá ohrožen život nemocného.

Mírné projevy alergie zvládneme ošetřit doma sami. Především zařídíme, aby postižený nepokračoval v kontaktu s alergenem – odvedeme jej z rozkvetlé louky, z prašného prostředí, přestaneme mu dávat lék nebo potravinu, která alergii způsobuje. Projevy alergie pak zmírníme podáním léků – buď ve formě mastí a gelů (na vyrážku nebo otok po bodnutí) nebo tablet či kapek s obsahem antihistaminik. Velká část těchto léků je volně prodejná a vyplatí se je mít v domácí lékárničce. Studený obklad na postižené místo zmírní svědění a pomůže zpomalit průběh alergie. Postiženého necháme odpočinout a sledujeme, zda příznaky ustupují. Alergiím je také dobře předcházet, takže pokud víme, že má některý z členů domácnosti alergii na prach, snažíme se prostředí kolem něj udržovat bez prachu a bez věcí, které prach zadržují (koberce, závěsy) nebo víří (je lépe vytírat než používat vysavač). Pokud má alergii na zvířecí srst, nechováme doma zvíře, nebo jen takové, které alergii nezpůsobuje.

Závažné projevy alergie mohou nemocného ohrozit na životě. Při anafylaktickém šoku nebo při závažných příznacích je třeba postupovat rychle. Ihned voláme záchrannou službu, podáme nemocnému léky, které má předepsány pro tento případ. Do příjezdu záchranné služby nemocného sledujeme. V případě ztráty vědomí zakloníme hlavu, zjistíme, zda nemocný dýchá a v případě nutnosti zahájíme resuscitaci. Průběh silné alergie bývá rychlý, může dojít k zástavě životních funkcí během několika minut.

Léky pro silné alergiky mívají často podobu adrenalinových injekčních per (např. Epipen). Rychlé podání takového léku je přímo život zachraňujícím úkonem. Pokud máte silného alergika ve svém okolí, je dobře se s tímto postupem předem seznámit. A pokud jste silný alergik, oznamte to lidem z vašeho okolí (v práci nebo kamarádům) a noste s sebou pohotovostní balíček s léky proti alergii.

 

Videa k zhlédnutí:

Alergická reakce – modelová situace https://www.youtube.com/watch?v=yqaLKuhMCPw

Alergická reakce u dítěte https://www.youtube.com/watch?v=Wt_MtPmlTPc

Použití Epipenu https://www.youtube.com/watch?v=Ak74MWMicOE